Παρασκευή , 17 Νοέμβριος 2017
Αρχική | Αθλητισμός | Δεύτερος στο Ελληνικό Πρωτάθλημα ο Χρ. Μερούσης στον 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας

Τη 2η θέση μεταξύ των Ελλήνων Αθλητών στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, κατέλαβε ο αθλητής του ΦΟΒ από τη Χίο, Χριστόφορος Μερούσης, χάνοντας τον τίτλο του πρωταθλητή από τον αθλητή του Παναθηναϊκού Κώστα Γκελαούζο.
ο ΦΟΒ έχει ακόμα έναν αθλητή του στην πρώτη ελληνική εξάδα, και συγκεκριμένα στην 5η θέση τον Κυριάκο Συμιριώτη!
Ο Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας στον οποίο συμμετείχαν περί τους 18.000 αθλητές, αποδείχτηκε Κενυάτικη υπόθεση.
Πρώτος ο Σάμουελ Καλαλέι, με τους θεατές να τον υποδέχονται και να τον επευφημούν όρθιοι, με χρόνο 2.12.17.
Ακολούθησε ο Μίλτον Ρότιτς με 2.14.18 και τρίτος ο συμπατριώτης τους Γέγκο Κιπτόο σε 2.16.08.
Ο έλληνας πρωταθλητής Κώστας Γκελαούζος με 2.27.21, είναι 8ος στη γενική κατάταξη με 9ο το Χριστόφορο Μερούση με 2.28.19.
Στις γυναίκες η Ράνια Ρεμπούλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος) συνέχισε το σερί νικών και με 2.49.06 πανηγύρισε για τρίτη διαδοχική χρονιά τη νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ενώ ήταν τέταρτη στη γενική κατάταξη.
Νικήτρια στον 35ο ΑΜΑ ήταν η Μπενταρού Μπαντάνε (Αιθιοπία) με 2.34.18 και ακολούθησαν οι Αλις Κιμπόρ (Κένυα) 2.34.22 και Νάνσι Αρουσέι (Κένυα) 2.34.51.

Δηλώση Χρ. Μερούση

«Στο τέλος ξέμεινα από δυνάμεις και δεν μπόρεσα να κάνω αυτό που κάνω συνήθως. Σφίχτηκα, δεν ένιωθα καλά. Μέχρι το 21ο χιλιόμετρο όλα πήγαιναν καλά, ένιωθα καλά, αλλά από το 30ο και μετά άρχισαν τα προβλήματα. Ο Κώστας Γκελαούζος κέρδισε απόλυτα δίκαια και χαίρομαι για εκείνον. Πρέπει να έρθουν νέα παιδιά στον Μαραθώνιο. Ο κόσμος μας βοηθάει και είναι στο πλευρό μας. Σε όλη τη διαδρομή μας στήριξε και μας έδωσε κουράγιο μέχρι τον τερματισμό», δήλωσε ο Χιώτης πρωταθλητής στην ηλεκτρονική σελίδα segas.gr..

Συντάκτης: Θοδωρής Πυλιώτης

thodorispiliotis@hotmail.com

Με συμμετοχή-ρεκόρ 55.000 αθλητών από 105 χώρες σε όλες τις διαδρομές ολοκληρώθηκε λίγο μετά τις …